Podarowane dzieła będzie można obejrzeć na Wystawie Przedaukcyjnej w Galerii Scenografii,
Kraków, ul. Gołębia 4, I p. codziennie od 15 do 21 marca 2014r. w godz. 16 -18.

1. Izabella Chmielińska – Zbrożek

1Izabela Chmielińska Zbrożek

Studiowała i ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Krakowie, pod kierunkiem prof. Czesława Rzepińskiego. Uznana portrecistka. Prace artystki znajdują się w zbiorach muzealnych Francji, Szwecji, Niemiec, Japonii, USA i Polski oraz wielu kolekcjach prywatnych.

„Koncert”, 1985 r. Olej, płótno, 100 x 80 cm, sygn.

2. Jolanta Darowska – Dousa

12a Jolanta Darowska - Dousa

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych Kenara w Zakopanem. W 1966 roku ukończyła studia w Krakowskiej ASP na Wydziale Tkaniny, gdzie potem wiele lat pracowała jako pedagog. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

„Szczęśliwy lot”, 2012 r., Batik na jedwabiu, 16 x 17 cm

3. Stefan Dousa

22 Stefan Dousa

Dyplom uzyskał na Wydziale Rzeźby w krakowskiej ASP w 1970 r. Jest profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zaprojektował m.in. pomnik Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Rakowickim, Obrońców Krzyża w N. Hucie. Jego autorstwa jest fontanna na pl. Szczepańskim w Krakowie. Wystawy indywidualne eksponował m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Heidelbergu, Berlinie, Norymberdze, Florencji, Rzymie, Melbourne – zdobywając liczne nagrody.

„Ptaki Nadziei” 2009 r. Plakieta brąz lany, śr. 20 cm, sygn.

4. Małgorzata Hołówka

5 Małgorzata Hołówka, Łagów

1. „Pejzaż – Łagów”, 2004 r. Akryl, pastel,karton,12x17cm. sygn.

6 Małgorzata Hołówka, Aleja

2. „Aleja brzozowa w Korfowem”, 2006 r. Plener ogólnopolski. Akryl, pastel, karton, 14 x 20 cm, sygn.

Dyplom na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP uzyskała w 1980 roku. Uprawia grafikę, rysunek, malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace graficzne i rysunkowe znajdują się w różnych zbiorach muzealnych. Jest dyrektorem Liceum Plastycznego w Krakowie.

5. Krzysztof Kiwerski

4 krzysztof Kiwerski

Absolwent (1973 r.) i profesor ASP w Krakowie. Scenarzysta, autor opracowania plastycznego i reżyser filmów animowanych. Jego prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, w Warszawie, w Poznaniu i Szczecinie. Laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa i filmu.

„Ptak 2 ” 2002 r. z serii „ Ptaki Dziwaki” Pastel, 70×50

6. Małgorzata Komorowska

20 Małgorzata Komorowska

Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie scenografię u prof. Jerzego Skarżyńskiego w krakowskiej ASP (1983 r.) a później studia scenograficzne na University of Illinois w USA. Obecnie jest profesorem ASP w Krakowie oraz kuratorem Galerii Scenografii. Zajmuje się zarówno malarstwem jak i scenografią.

„Zima”,2007 r. Płótno, technika mieszana, 100 x 40 cm.

7. Andrzej Kreutz – Majewski

10 Andrzej  Kreutz - Majewski

Malarz i światowej sławy scenograf teatralny i operowy (ur.1936 r. – zm. 2011r.). Laureat wielu nagród. Poza wieloma realizacjami na scenie Teatru Wielkiego oraz innych polskich teatrów – był autorem scenografii w renomowanych teatrach i operach, m. in. w Amsterdamie, Berlinie, Buenos Aires, Londynie, Los Angeles, Mediolanie, Moskwie, Nowym Jorku, Paryżu, Wiedniu. Pracował z czołowymi reżyserami i dyrygentami na całym świecie.

„Taka” (pies artysty), maj 2002 r., Zakopane. Olej, karton, 39 x 25 cm, sygn. i pieczątka autorska

8. Piotr Kunce

PROF. PIOTR KUNCE

1. Plakat: III Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, 6 – 14 czerwiec 1992 roku, 100 x 70 cm. sygn.

PIOTR KUNCE

2. Plakat: Chicago Poster Exhibition, maj 2010r., 100 x 70cm. sygn.

Dyplom uzyskał w krakowskiej ASP w roku 1973, której potem był profesorem. Od roku 1981 kieruje Pracownią Projektowania Plakatu na tej uczelni. Prowadził rozliczną ilość warsztatów plakatu w Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Francji, Niemczech i wielu innych krajach. Członek jury wielu konkursów na plakat. Brał udział we wszystkich ważniejszych pokazach plakatu na świecie.

9. Ryszard Melliwa

11 Ryszard Melliwa

Grafik (dyplom ASP, Kraków, 1980 r.), scenograf (dyplom 1985 r.), dekorator wnętrz i projektant. Autor 120 scenografii teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Współpracował przy realizacji m. in.: „Listy Schindlera” (reż. S. Spielberg), „Spis cudzołożnic” (reż. J. Stuhr), ostatnio „Pod Mocnym Aniołem” (reż. Wojciech Smarzowski). Pracuje w Katedrze Scenografii ASP w Krakowie.

Projekt kostiumu do sztuki A. Fredry „Pan Jowialski”, reż. Anna Polony i Józef Opalski, teatr „Polonia” Warszawa, 2010r. Tusz, ołówek, akwarela, papier, 30 x 21 cm, sygn. Oryginalne podpisy: A. Polony, J. Opalski, Janda

10. Ryszard Otręba

Otreba_243

1. „Wyodrębnienie sygnału IX”, (druk cyfrowy) 60 x 40 cm, 2011

Otreba_262

2. „Rzekome znikanie przedmiotu XII”, (druk cyfrowy) 80 x 60,5 cm, 2011

W roku 1959 ukończył studia w ASP w Krakowie, później był profesorem i prorektorem tej uczelni. Jego prace graficzne znajdują się w 20 muzeach krajowych oraz 25 muzeach zagranicznych tej rangi, co Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Victoria and Albert Museum oraz Tate Gallery w Londynie, Muzeum Narodowym w Sztokholmie i wielu innych. W roku 2013 został laureatem prestiżowej nagrody im. Witolda Wojtkiewicza.

11. Jan Pamuła

Kolonia4

Studiował malarstwo i grafikę w ASP w Krakowie i L’École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Liczne nagrody, (m.in. W. Wojtkiewicza) zwłaszcza za twórczość graficzną na wystawach krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie, Victoria and Albert Museum w Londynie, Albertina w Wiedniu i wielu innych muzeach na całym świecie. W latach 2002 – 2008 był rektorem ASP w Krakowie.

„Grudniowy gotyk w Kolonii 2008 r.” Grafika – druk cyfrowy, 88 x 105 cm, sygn.

12. Irena Popiołek-Rodzińska

8 Irena Popiołek

Absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP (1965). Brała udział w ponad dwustu wystawach w kraju i zagranicą. Laureatka wielu nagród w konkursach rysunkowych i malarskich. Jest profesorem w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, USA, Austrii, Australii, Szwajcarii, Rosji, Kanady.

„Psalm Dawida 27”, 2010 r. Akwarela, papier, 37x52cm. sygn.

13. Stanisław Rodziński

7 Stanisław Rodziński

Malarz, krytyk sztuki, profesor ASP w Krakowie, rektor tej uczelni w latach 1996 -2002. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych oraz ponad dwustu prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą Laureat licznych nagród (m.in.Fundacji Jurzykowskiego w N. Jorku, nagrody im.Wojtkiewicza). Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pałacu Apostolskiego w Watykanie i wielu innych kolekcjach.

„Czerwone niebo”, 2006 r. Tempera, papier,30x42cm, sygn.

14. Allan Rzepka

2 Allan Rzepka

Studiował malarstwo i scenografię w krakowskiej ASP, której obecnie jest profesorem. Uprawia grafikę, scenografię i malarstwo sztalugowe.Wystawia zarówno indywidualnie (108 wystaw) jak i uczestniczy w wystawach zbiorowych (189 wystaw). Prace jego znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach w kraju i za granicą. Uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami.

„Plotka” 1998 r. Rysunek, ołówek, papier, 61×43 cm, sygn.

15. Jerzy Skarżyński

3 Jerzy Skarżyński

Wybitny malarz i scenograf (ur.1924 r. – zm. 2004 r.). Projektował scenografię dla sławnych twórców teatru: Swinarskiego, Wajdy, Jarockiego. Tworzył również scenografię do filmów, między innymi: „Pamiętnik znaleziony w Saragossie”, „Lalka” – w reżyserii Wojciecha Hassa. W roku 1974 za scenografię do filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” (reż. W. Hass) otrzymał nagrodę Złotego Lwa. Wielki erudyta i wspaniały znawca jazzu.

Projekt kostiumu do opery Mozarta „La Clemenza di Tito” wystawionej w Royal Opera w Sztokholmie w 1978 r. ołówek, akwarela, papier, 47×32 cm.

16. Barbara Skąpska

14 Barbara Skąpska

Studiowała malarstwo i grafikę w krakowskiej ASP. W latach sześćdziesiątych członkini awangardowej grupy WPROST (razem ze Zbylutem Grzywaczem, Maciejem Bieniaszem, Leszkiem Sobockim i Jackiem Waltosiem). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

„Okno”, 2001r. Akryl, płótno, 60 x 50 cm. sygn.

17. Anna Sobol – Wejman

9 Anna Sobol- Wejman

W roku 1972 ukończyła Wydział Grafiki ASP w Krakowie. Zdobyła Grand Prix na III Międzynarodowym Biennale Grafiki w 1995r. w Gyor na Węgrzech. W roku 2009 została uhonorowana Nagrodą Polskich Artystów Plastyków im. W. Wojtkiewicza. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jej prace znajdują się m. in. w kolekcjach The Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Albertina w Wiedniu oraz w prywatnych kolekcjach w całym świecie.

„Melancholia II” ,2002 r. Akwaforta, akwatinta, 70×100 cm., papier, sygn.

18. Marcin Surzycki

Marcin Surzycki Fala

W 1989 roku ukończył Wydział Grafiki ASP w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem. Swoje prace wystawiał na ponad 200 wystawach i pokazach sztuki w Europie, Japonii, USA, Korei, Chinach. Laureat licznych nagród m. in. Nagrody Specjalnej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie w 2003 r.

„Fala” Grafika techniką intaglio, papier, 70 x 90 cm, sygn.

19. Stanisław Tabisz

Stanisław Tabisz - Kogucik - linoryt, 8 x 11,5 cm - 2007 r.

Malarz, grafik, rysownik, scenograf, krytyk sztuki. Ukończył Wydział Malarstwa ASP w Krakowie w 1982 roku. Studiował między innymi pod kierunkiem Tadeusza Brzozowskiego, Juliusza Joniaka, Zbyluta Grzywacza. Występował w kabarecie „Piwnica pod Baranami” (1983 – 1988). Autor wielu wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku w Polsce i za granicą. Od 2012 roku jest rektorem ASP w Krakowie.

„Kogucik”, 2007 r. Linoryt, 8 x 11,5 cm, sygn. 5/15

20. Tomasz Tabisz

Tomasz Tabisz - Bokserzy - linoryt - 15,3 x 29,3 cm - 2013

Wydział Malarstwa krakowskiej ASP ukończył w roku 2013. Brał udział w wystawie zbiorowej w Pałacu sztuki TPSP „Dyplomy ASP w Krakowie 2012/2013”. Został uhonorowany Medalem przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Plastycznych za prace dyplomowe pt. ”Sportowe sceny walki” Jest Mistrzem Polski i Wicemistrzem Europy w rugby.

„Bokserzy” 2013 r. Linoryt, papier, 15.5×20.5cm. sygn.

21. Paweł Taranczewski

21 Paweł Taranczewski

W roku 1963 uzyskał dyplom na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Malarz, rysownik, krytyk sztuki. Skończył również filozofię na UJ. Profesor Politechniki Krakowskiej, również wykłada na ASP i Papieskiej Akademii Teologicznej. Zdobywca licznych nagród m. in. laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Grafiki „Wobec wartości” (1990r.)

„Pejzaż podkrakowski” Olej, płótno, 130 x 100 cm, sygn.

22. Monika Wanyura–Kurosad

Nokturn1_MonikaWanyura-Kurosad_r

Dyplom na Wydziale Grafiki w katowickiej filii ASP w Krakowie uzyskała w 1996r. W roku 2005 ukończyła scenografię w krakowskiej ASP, gdzie obecnie prowadzi zajęcia ze studentami. Zajmuje się malarstwem, sztuką książki, scenografią, grafiką artystyczną.

„Nokturn 1”, 2013 r. Grafika cyfrowa, 100 x 50 cm.

23. Stanisław Wejman

19 Stanisław Wejman, Wycieczka

1. „Wycieczka do Gdyni” 2011 r. Akwaforta, papier,14x 19,5cm. sygn.

18 Stanisław Wejman, Wakacje

2. „Wakacje nad morzem 1950”,2011 r. Akwaforta, papier, 14×19.5 cm. sygn.

17 Stanisław Wejman, Casanova

3. „Casanova” 2010 r. Akwaforta, papier,10x19cm. sygn.

16 Stanisław Wejman , Casanegra

4. „Casanegra” 2010 r. Akwaforta,papier,7.5x19cm. sygn..

Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, której obecnie jest profesorem. W latach 1990 – 1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Uprawia grafikę, malarstwo sztalugowe i ścienne oraz rysunek. W swym dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród.

24. Grzegorz Wnęk

13 Grzegorz Wnęk

Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie uzyskał w 1999r. Od roku 2000 współtworzy Stowarzyszenie Młodych Artystów „Kontrapost”. Laureat licznych nagród i stypendiów: Grand Prix 36.Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień”, programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” i wielu innych.

„Cienie” 2008 r. Olej, płótno,60×90 cm. sygn.

25. Adam Wsiołkowski

a.wsiołkowski

Dyplom i Medal Rektora otrzymał w 1973 roku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Brał udział w ponad 150 wystawach indywidualnych, m. in. w Krakowie, Nowym Jorku, Paryżu. Jego prace znajdują się w muzeach i galeriach w Polsce oraz zagranicą. W 1991r. otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągniecia artystyczne i dydaktyczne. W latach 2008 – 2012 pełnił funkcję rektora ASP w Krakowie.

„Miasto nieznane IV”, 2011 r. Inkografia, papier, 52 x 40 cm, sygn. 4/50

26. Ewa Żelewska – Wsiołkowska

15 Ewa Żelewska-Wsiołkowska

Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP ukończyła w 1974 roku pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Historycznego w Krakowie, Muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii i wielu innych.

„Droga na Świnicę”, 2013 r. Akryl, płótno, 50 x 60 cm, sygn.

Rzeźba kinetyczna

27. Piotr Bożyk

Droga

Studiował na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie i w Kansas University w USA. Projektant (sprzęt elektroniczny, oświetlenie, wnętrza) i rzeźbiarz (rzeźby kinetyczne).Inicjator i współorganizator Biennale Sztuki Projektowania w Krakowie. Od 2012 roku – prorektor ASP w Krakowie.

„Droga” 2013 r., wys. 82cm. szer. 52.dł.30. Drewno, mosiądz, stal nierdzewna.